Stanowimy zespół ludzi dla których chwała i tradycja Jazdy i Kawalerii polskiej są wartościami bezcennymi. Wartości te propagujemy nie tylko po przez odtwarzanie historycznych jednostek wojskowych czy wydarzeń historycznych lecz przede wszystkim własną postawą. Służąc ochotniczo w barwach 20-go Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego, z dumą kontynuujemy tradycję tego pułku ale również w swych działaniach odwołujemy się do okresu od początku XVII wieku do września 1939 roku.
Współdziałając skupiamy się na celach a te realizujemy w duchu wzajemnego szacunku, koleżeństwa motywując się nawzajem aby nie stracić ich z oczu.
Tworząc widowiska, inscenizacje czy pokazy dbamy o zgodność z duchem czasów których dotyczą.
Stale doskonalimy umiejętności jeździeckie w połączeniu z władaniem bronią białą.
Zawsze dbamy o dobro konia - wiernego towarzysza, również poprzez utrzymywanie go w wysokiej kondycji na miarę potrzeb kawalerii.
Docelowym miejscem w którym skupiać się będzie życie i działalność „Ułanów Króla Jana” będzie Stanica Kresowa.


Ułani Króla Jana z Rzeszowa (od lewej): Michał, Waldek, Sławek Grzegorz, Magda, Bożenka, Edyta, Gosia

Tradycja, którą kultywujemy i przywracamy z dumą i radością. 20. Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego był ważnym elementem przedwojennego Podkarpacia, biorąc aktywny udział w życiu Rzeszowa czy Dębicy. Staramy się dorównać naszym prekursorom nie tylko w doskonałym wyszkoleniu, wspaniałym etosie postępowania, szacunku do koni czy przysłowiowej ułańskiej fantazji - częścią tej tradycji bez wątpienia jest także silnie zaznaczona obecność Ułanów Króla Jana w naszym regionie. Ale nasze przywiązanie do tradycji sięga dalej niż II Rzeczpospolita - robimy wszystko, od aktywnego działania na końskim grzbiecie z szablą czy lancą w dłoni, przez prostowanie propagandowych przeinaczeń historii aż do utrwalania i poszerzania świadomości o ponad 1000. lat historii Jazdy i Kawalerii Polskiej.

Nasza pasja, mimo że związana z jeździectwem, jest czymś zupełnie wyjątkowym. To coś więcej niż jazda konna, dużo więcej niż rekonstrukcja historyczna. Nie ograniczamy się do wiedzy czy suchego odtwarzania faktów - my wprowadzamy w życie wszystko, co związane z kawalerią. Od umundurowania, przez umiejętności, atmosferę koleżeństwa, właściwy kawalerii styl bycia, aż po miłość do koni, wojska i uzbrojenia. To pasja wyrywająca z macek systemu, zmieniająca podejście do życia i światopogląd - bo nie masz pana nad ułana! A nad lancę nie masz broni!. Uważasz że to zadziorne? Tacy właśnie jesteśmy! Żyjemy tym co robimy i wiemy, że serce które wkładamy w każde nasze działanie dodaje wyjątkowości już i tak niezwykle niepowtarzalnemu sposobowi, w jaki spędzamy każdą wolną chwilę.

Marzy Ci się przygoda rodem z dobrego filmu? Noc pod gwiazdami z dala od miasta? Dreszczyk emocji, sprawdzian charakteru? My mamy to tak często, jak to tylko możliwe. Ćwicząc, sprawdzając swoje umiejętności, jeżdżąc na rajdy czy manewry - nie patrzymy tęsknie w ekran telewizora mając nadzieję, że trafi nam się coś niezwykłego. Wręcz przeciwnie - bierzemy sprawy w swoje ręce i tak kierujemy swoim losem, żeby nic, co ciekawe nigdy nas nie omijało. Chętnie podzielilibyśmy się wrażeniami z forsownych marszów, rozbijania obozów czy szarż pod otwartym niebem, ale niestety to kawaleryjska tajemnica wojskowa.

Nasze pasje realizujemy w Stanicy Ułańskiej w Piątkowej oraz w Stajni Ułańskiej w Tajęcinie

Polecamy:
Stadniny.pl