Idea Stanicy Ułańskiej

Nasza misja brzmi: „Przywracamy tradycję” - a więc z pasją przywracamy tradycję Jazdy i Kawalerii Polskiej oraz stołu. W kuchni hołdujemy potrawom staropolskim, ziemiańskim i lokalnym, zarówno co do jadła jak i napitków. W naszej Stanicy Ułańskiej w Piątkowej na Pogórzu Przemyskimswe miejsce mają Ułani kawalerii ochotniczej, ich konie oraz całe wyposażenie bojowe i ćwiczebne. Wszystko to na wyciągnięcie ręki, i dostępne dla wszystkich nie jako eksponaty ale przedmioty codziennego użytku.

To w naszej okolicy i z udziałem ułanów z tego regionu powstał fantastyczny film promujący kawalerię - kliknij, aby obejrzeć!

Region nasz to, można rzec, dawne kresy. Przestrzeń, niewielkie zaludnienie, lasy stanowiące ponad 60 % terenu, ludność dwóch wyznań i swoboda wynikająca choćby z tego że prawie nie ma tu ruchu turystycznego.

Nasza kuchnia

Postawiliśmy sobie cel: „nic z marketu”. Na ten moment nie udało nam się go osiągnąć, bo przyprawy i parę innych drobiazgów jeszcze tam kupujemy. Wszystkie inne produkty czy składniki pochodzą od lokalnych dostawców, z okolicznych lasów, lub wykonujemy je sami, przez co udaje nam się uchwycić ten niepowtarzalny smak, który wielu z Was zapewne pamięta z czasów swojego dzieciństwa.

Kuchnia to u nas przede wszystkim piec opalany drewnem przy którym skupia się na co dzień życie domowników i gości. To właśnie on jest drugim elementem, po najwyższej jakości składnikach, który powoduje, że potrawy, podawane u nas mają niepowtarzalny smak i aromat jak również są zdrowsze i smaczniejsze, bo przygotowywane dłużej i w niższej temperaturze. Poza tym czy można przygotowywać staropolskie jadło na gazie czy płycie indukcyjnej?

Potrawy z naszego pieca trafiają wprost na stół, który wraz z jadalnią w której stoi, oraz specjalnie do tego celu skompletowaną zastawą, przywołują klimat ziemiańskiego dworu z okresu międzywojennego. Żeby zanurzyć się po uszy w atmosferze tych wspaniałych czasów wystarczy zrobić kilka kroków po naszej jadalni. Czy może być coś wspanialszego niż kolacja w takim klimacie po trudach całodziennej wojaczki?

Zakwaterowanie

Łącznie w stanicy posiadamy cztery pokoje dwuosobowe z dostawkami i jeden sześcioosobowy. Do tego trzy łazienki, saunę, osobną kuchnię dla gości oraz salę klubową i oczywiście wspomnianą dużą jadalnię z kuchnią ogólną.

Pokój dwuosobowy z dostawką

Łazienka

Pokój sześcioosobowy

 

Starając się o maksymalny komfort naszych gości, w pokojach nie ma telewizorów ani radioodbiorników a zasięg GSM i internet jest w ściśle określonym miejscu - a konkretnie na stoliczku w kąciku ułańskim, gdzie w razie nagłej potrzeby można popracować lub skontaktować się ze światem zewnętrznym.

Jazda konna

Jeżeli jest ktoś kto nigdy nie ma jej dosyć, właśnie do nas powinien przyjechać. Nasze kawaleryjskie konie i my zawsze mają ochotę na wyprawy terenowe gdzie oczy poniosą, bez zegarka na ręku i GPS-a, z manierką pełną czegoś na rozgrzewkę i sakwami pełnymi smakołyków. Jazda konna to nasza pasja, dlatego nasi goście o podobnym podejściu zawsze mogą liczyć na ulgowe ceny. Jazda konna u nas odbywa się na zasadzie dzierżawy konia z rzędem na wyjazd i jest tylko dla umiejących jeździć konno we wszystkich chodach.

A tereny do jazdy są niezwykle sprzyjające - wystarczy spojrzeć poniżej!

Pozostałe atrakcje

W samej stanicy

 1. Dzień ułański czyli możliwość dla każdego, również dla osób nie jeżdżących czy dzieci i młodzieży, poznania tajników służby, ćwiczeń i walki która była udziałem niegdysiejszej kawalerii. Dzień taki może obejmować:
  • karmienie i przygotowanie koni
  • poznanie wyposażenia ułańskiego i jego przygotowanie
  • podstawowe ćwiczenia szablą i lancą wykonywane z konia drewnianego, zakończone konkursem
 2. Pokaz kawaleryjski obejmujący:
  • gawędę o czasach chwały Jazdy i Kawalerii Polskiej
  • pokaz władania szablą i lancą, konno,w galopie, w wykonaniu ułana w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu bojowym
 3. Wyprawa saniami na ognisko i powrót do stanicy
 4. Ognisko i wspólne przygotowanie gulaszu myśliwskiego w specjalnym żeliwnym kociołku
 5. Wyprawa w poszukiwaniu wolno żyjącego na obszarze kilkudziesięciu hektarów tutejszego gospodarstwa stada koników polskich. To wyjatkowe stado pierwotnych koni które niegdyś żyły wolno, teraz jedynie w kilku miejscach w Polsce min w Piątkowej w naszej stanicy.
 6. Biesiadowanie przy suto zastawionym stole
 7. Konna wryprawa do Ułan Wojtka do Pawłokomy, postój, obiad i gawęda o tragicznej historii tej miejscowości nad którą pochylili się w 2006 roku prezydenci Polski i Ukrainy.

W najbliższej okolicy:

Okolica to przede wszytkim przyroda i zabytki:

 1. Trzy fantastyczne szlaki piesze: Środowisko, Historia i Kultura (kliknij, by zobaczyć szczegóły).
  Na szczególną uwagę zasługuje San, całkowicie dzika, nieuregulowana ze swoimi meandrami jest rajem dla wędkarzy, kajakarzy i miejscem na piesze wycieczki połączonym z piknikiem nad brzegiem tej pięknej rzeki.
 2. Trasy rowerowe
 3. Zabytki
  Nieopodal naszej stanicy piękna stara drewniana cerkiew. W pobliskim Dubiecku, oprócz murowanej cerkwi greko-katolickiej z 1927 roku, XVI wieczny zamek gdzie urodziły się i wychowały dwie tak różne postacie, Stanisław Stadnicki warchoł i zabijaka nazwany „Diabłem Łańcuckim” oraz Ignacy Krasicki poeta i biskup. W Nienadowej zaś napotykamy stary dwór Dembińskich, gdzie spędził swe szczęśliwe dzieciństwo Aleksandre Fredro. Budowle te oraz wiele innych kapliczek z poprzednich wieków spotykamy w odległości kilku kilometrów od Piątkowej. Dalej zaś, w odległym o 40 km Przemyślu istny raj dla miłośników historii, szczególnie tej wojennej. Trzeci co do wielkości fort obronny świata, którego pierścień obronny rozciąga się na obwodzie 45km a w jego wnętrzu służyło 128 000 żołnierzy! Z Przemyśla tylko krok do chyba najpiękniejszej siedziby magnackiej w Polsce czyli zamku w Krasiczynie, perły renesansu.
 4. Najbliższe stoki narciarskie
  • 40km od stanicy, w Przemyślu, trzy trasy narciarskie od 800m do 1 200m
  • 61km od stanicy, w Lesku, dwie stacje narciarskie, trasy od 700m do 800m
  • 66km od stanicy, w Ustrzykach Dolnych, stacja Laworta i Gromadzyń 800m do 1250m

Cennik podstawowy

Cena noclegu bez wyżywienia

PokojeJeden noclegDwa noclegiTrzy i więcej
Dwuosobowe 55 PLN 50 PLN 45 PLN
Wieloosobowy 40 PLN 35 PLN 30 PLN

Cena noclegu ze śniadaniem

PokojeJeden noclegDwa noclegiTrzy i więcej
Dwuosobowe 70 PLN 65 PLN 58 PLN
Wieloosobowy 55 PLN 50 PLN 48 PLN

W zależności od życzenia i charakteru pobytu przygotowujemy obiady, kolacje czy biesiady ale cenę i porę posiłków ustalamy indywidualnie z naszymi gośćmi.

Jazda konna czyli u nas wyjazd terenowy na 2 do 4 godzin to koszt 60 pln.

Sauna – 20pln/h

Cena pozostałych atrakcji jest ustalana indywidulanie i zależy od programu pobytu i ilości gości.

Kontakt w sprawie rezerwacji:

Sławek, tel. 505 377 160

lub email:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Polecamy:
Stadniny.pl