Idea Stanicy Ułańskiej

Nasza misja brzmi: „Przywracamy tradycję” - a więc z pasją przywracamy tradycję Jazdy i Kawalerii Polskiej oraz stołu. W kuchni hołdujemy potrawom staropolskim, ziemiańskim i lokalnym, zarówno co do jadła jak i napitków. W naszej Stanicy Ułańskiej w Piątkowej na Pogórzu Przemyskimswe miejsce mają Ułani kawalerii ochotniczej, ich konie oraz całe wyposażenie bojowe i ćwiczebne. Wszystko to na wyciągnięcie ręki, i dostępne dla wszystkich nie jako eksponaty ale przedmioty codziennego użytku.

To w naszej okolicy i z udziałem ułanów z tego regionu powstał fantastyczny film promujący kawalerię - kliknij, aby obejrzeć!

Region nasz to, można rzec, dawne kresy. Przestrzeń, niewielkie zaludnienie, lasy stanowiące ponad 60 % terenu, ludność dwóch wyznań i swoboda wynikająca choćby z tego że prawie nie ma tu ruchu turystycznego.

Nasza kuchnia

Postawiliśmy sobie cel: „nic z marketu”. Na ten moment nie udało nam się go osiągnąć, bo przyprawy i parę innych drobiazgów jeszcze tam kupujemy. Wszystkie inne produkty czy składniki pochodzą od lokalnych dostawców, z okolicznych lasów, lub wykonujemy je sami, przez co udaje nam się uchwycić ten niepowtarzalny smak, który wielu z Was zapewne pamięta z czasów swojego dzieciństwa.

Kuchnia to u nas przede wszystkim piec opalany drewnem przy którym skupia się na co dzień życie domowników i gości. To właśnie on jest drugim elementem, po najwyższej jakości składnikach, który powoduje, że potrawy, podawane u nas mają niepowtarzalny smak i aromat jak również są zdrowsze i smaczniejsze, bo przygotowywane dłużej i w niższej temperaturze. Poza tym czy można przygotowywać staropolskie jadło na gazie czy płycie indukcyjnej?

Potrawy z naszego pieca trafiają wprost na stół, który wraz z jadalnią w której stoi, oraz specjalnie do tego celu skompletowaną zastawą, przywołują klimat ziemiańskiego dworu z okresu międzywojennego. Żeby zanurzyć się po uszy w atmosferze tych wspaniałych czasów wystarczy zrobić kilka kroków po naszej jadalni. Czy może być coś wspanialszego niż kolacja w takim klimacie po trudach całodziennej wojaczki?

Zakwaterowanie

Łącznie w stanicy posiadamy cztery pokoje dwuosobowe z dostawkami i jeden sześcioosobowy. Do tego trzy łazienki, saunę, osobną kuchnię dla gości oraz salę klubową i oczywiście wspomnianą dużą jadalnię z kuchnią ogólną.

Pokój dwuosobowy z dostawką

Łazienka

Pokój sześcioosobowy

 

Starając się o maksymalny komfort naszych gości, w pokojach nie ma telewizorów ani radioodbiorników a zasięg GSM i internet jest w ściśle określonym miejscu - a konkretnie na stoliczku w kąciku ułańskim, gdzie w razie nagłej potrzeby można popracować lub skontaktować się ze światem zewnętrznym.

 

Atrakcje w naszej stanicy:

I. Poznaj konia. Czyli „Największe szczęście na świecie, na końskim leży grzbiecie”

To unikalny program pozwalający poznać te wspaniałe zwierzęta i wsiąść na grzbiet, być może pierwszy raz w życiu, ponieważ nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygody z koniem lub powrót po latach do jazdy konnej.
Oferta ta, jest dedykowana dla tych którzy pragną „spróbować” jeździectwa lub powrócić po długiej przerwie do obcowania z końmi. Mamy cierpliwą i łagodną klacz, która pozwala bezstresowo pokonać pierwsze kroki w kierunku jeździectwa. Program jest indywidualny, trwa trzy godziny i obejmuje:

 • opowieść o koniach, rasach i ciekawych przygodach z udziałem koni
 • nauka wsiadania i zsiadania z konia – działania na koniu drewnianym służącym do ćwiczeń w kawalerii
 • wspólne przygotowanie konia do jazdy (żywego)
 • jazda konna , koń na uwięzi (lonży)
 • Koszt: 150pln – 1 osoba; 200pln - 2 osoby i 250pln – 3 osoby.

II.Dzień jazdy i kawalerii

Dysponujemy w stanicy wyposażeniem nie tylko kawaleryjskim lecz również Towarzysza Pancernego z okresu XVII-sto wiecznej Rzeczpospolitej. Tak więc, na parę godzin możemy przenieść się w czasie, nałożyć misiurę i kaftan kolczy czyli zbroja wykonana ręcznie z tysięcy metalowych kółeczek a nawet poznać jak się ją wykonuje i samemu spróbować. Najciekawsze jednak przed nami. Pod okiem instruktora będzie można użyć broni jakiej używały te dwie formacje w swoich czasach. Tak więc czeka nas strzelanie z łuku refleksyjnego, cięcia szablą i kłucie rohatyną czy lancą bojową. Możemy też przeprowadzić zawody pomiędzy uczestnikami.
Na koniec tej części, indywidualny pokaz władania bronią białą wykonany przez prowadzącego, konno i w pełnym galopie, wcześniej wspólnie przygotujemy konia do pokazu.

Dzień zakończymy żołnierską strawą ,gulaszem, który jak w każdym żołnierskim obozowisku przygotujemy nad ogniskiem.
Koszt: 250 pln, grupa do 4 osób, każda następna osoba 50pln

III.Wyprawa wozem taborowym

Wkładamy do kosza piknikowego to co najsmaczniejsze w naszej kuchni, oczywiście nie może zabraknąć butelki dobrego wina lub chłodnego piwa. Kosz piknikowy wraz z uczestnikami, z kolei, do konnego wozu taborowego i wyruszamy na piknik w plenerze. Z dala od wszelkiego zgiełku, w okolicznościach przyrody, można cieszyć się bliskością natury, smakołykami i wiejskim chlebem oraz „nic nie robieniem”.

Koszt: 250pln, grupa do 4 osób, każda następna osoba 50pln

IV.Wędzenie wędlin i ich degustacja

Można sobie wyobrazić strumyk, którego chłód przejmuje umieszczone w jego wartkim nurcie – piwo. Przy strumyku wędzarenkna w której „dochodzą” wędliny. Finał zaś jest następujący, szklaneczka złotego płynu, pajda wiejskiego chleba i ciepłe wędliny, wprost z wędzarni.

Koszt: 180pln, jedna i dwie osoby, każda następna osoba – 70pln

V.Ułańska Przygoda czyli terenowa wyprawa konna, gdzie oczy poniosą. Tylko dla prawdziwych traperów.

Ta propozycja jest indywidualnie ustalana, można przyjechać do nas z własnym koniem lub skorzystać z naszych wierzchowców.

Chęć skorzystania z którejś z propozycji należy zgłaszać z wyprzedzeniem.

W najbliższej okolicy:

Okolica to przede wszytkim przyroda i zabytki:

 1. Trzy fantastyczne szlaki piesze: Środowisko, Historia i Kultura (kliknij, by zobaczyć szczegóły).
  Na szczególną uwagę zasługuje San, całkowicie dzika, nieuregulowana ze swoimi meandrami jest rajem dla wędkarzy, kajakarzy i miejscem na piesze wycieczki połączonym z piknikiem nad brzegiem tej pięknej rzeki.
 2. Trasy rowerowe
 3. Zabytki
  Nieopodal naszej stanicy piękna stara drewniana cerkiew. W pobliskim Dubiecku, oprócz murowanej cerkwi greko-katolickiej z 1927 roku, XVI wieczny zamek gdzie urodziły się i wychowały dwie tak różne postacie, Stanisław Stadnicki warchoł i zabijaka nazwany „Diabłem Łańcuckim” oraz Ignacy Krasicki poeta i biskup. W Nienadowej zaś napotykamy stary dwór Dembińskich, gdzie spędził swe szczęśliwe dzieciństwo Aleksandre Fredro. Budowle te oraz wiele innych kapliczek z poprzednich wieków spotykamy w odległości kilku kilometrów od Piątkowej. Dalej zaś, w odległym o 40 km Przemyślu istny raj dla miłośników historii, szczególnie tej wojennej. Trzeci co do wielkości fort obronny świata, którego pierścień obronny rozciąga się na obwodzie 45km a w jego wnętrzu służyło 128 000 żołnierzy! Z Przemyśla tylko krok do chyba najpiękniejszej siedziby magnackiej w Polsce czyli zamku w Krasiczynie, perły renesansu.
 4. Najbliższe stoki narciarskie
  • 40km od stanicy, w Przemyślu, trzy trasy narciarskie od 800m do 1 200m
  • 61km od stanicy, w Lesku, dwie stacje narciarskie, trasy od 700m do 800m
  • 66km od stanicy, w Ustrzykach Dolnych, stacja Laworta i Gromadzyń 800m do 1250m

Ceny noclegów

PokojeJeden noclegDwa noclegiTrzy i więcej
Nocleg ze śniadaniem 75 PLN 65 PLN 60 PLN
Nocleg z całodziennym wyżywieniem 120 PLN 110 PLN 95 PLN

Sauna – 25pln/h

Kontakt w sprawie rezerwacji:

Sławek, tel. 505 377 160

lub email:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Polecamy:
Stadniny.pl